تاریخ: ۲۲:۱۳ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۲
دو دربی در گیلان، تبلور فرهنگ ناب گیلانی

بعد از انجام قرعه‌کشی جام حذفی همه نگاه‌ها به دربی سپیدرود و ملوان معطوف شد جايی که دوباره رشت و انزلی دشمن می‌شوند. به گزارش روجا اسپورت، هرسال بين دو شهر از پير و جوان گرفته تا کودک و نوجوان صلح است و همه باهم دوست و حتی فامیل اما درست از صبح بازی تا […]

بعد از انجام قرعه‌کشی جام حذفی همه نگاه‌ها به دربی سپیدرود و ملوان معطوف شد جايی که دوباره رشت و انزلی دشمن می‌شوند.

به گزارش روجا اسپورت، هرسال بين دو شهر از پير و جوان گرفته تا کودک و نوجوان صلح است و همه باهم دوست و حتی فامیل اما درست از صبح بازی تا ۲۴ساعت بعد گویی عقربه‌های ساعت می‌ایستند و یک روز بین دو شهر بافاصله ۴۰ کیلومتر یک جنگ تمام‌عیار شروع می‌شود.

فوتبال را کری‌هایش زیبا می‌کند و کل‌کل بین هواداران اما واقعاً این فوتبال برای لذت بردن است نه به قیمت شکستن سروصورت هوادار حریف؛ شاید آن‌طرف فنس دوست ما نشسته باشد چرا در هنگام برگزاری بازی آن دوستی تبدیل به نفرتی عمیق می‌شود که باعث بروز چنین ناهنجاری‌هایی در ورزشگاه‌ها می‌شود .

چند سالی است بین هواداران کمپین‌هایی برای ترویج هواداری سالم و فرهنگ‌سازی هواداران راه افتاده که شاید صد در صد نه ولی چنددرصدی اوضاع را بهبود بخشیده است.

درهرحال اصلی‌ترین قدم فرهنگ‌سازی دربی را باید خود هواداران بردارند، کاری که کمترین انتظاری است که از مردم متمدن گیلان زمین برمی‌آید.

دومین دربی فوتبال گیلان بین دو تیم پرهوادار داماش و چوکا برگزار می‌شود، دو تیمی که هرکدام در بازه‌ای از زمان در فوتبال گیلان آقایی می‌کردند و اکنون در باتلاق لیگ‌های پایین دست‌وپا می‌زنند.

قلعه عقاب‌ها که روزگاری در آن دانه‌درشت‌های فوتبال ایران جولان می‌دادند اکنون پیر خانه ایست که جز مردم تالش شماری گیلانی کسی آن را به یاد نمی‌آورد، اما شنبه دوباره این قلعه یک مصاف جذاب بین دو تیم گیلانی را میزبانی می‌کند و دوباره نگاه گیلانیان به این دژ مستحکم تالشی‌ها معطوف می‌شود.

داماش که چند سالی است به فراموش‌خانه لیگ دو رفته این فصل با شروع جام حذفی ابتدا در ساوه تیم خوشه طلایی این شهر و سپس در رشت تیم قشقایی حریف لیگ یکی و قاتل پرسپولیس را شکست داد و در اولین گام از لیگ دو در خانه حریف در بوشهر مقابل ایران جوان یک تساوی ارزشمند کسب کرد که این نتایج هواداران این تیم را به نتیجه‌گیری امیدوار کرده است، در سوی دیگر چوکا تیمی همیشه قابل‌احترام بوده و این به حساسیت‌های این بازی می‌افزاید.

شاید نگاه‌ها در این مرحله جام حذفی به دربی ملوان و سپیدرود باشد ولی دیدن دربی داماش و چوکا هم کم از دربی ملوان و سپیدرود ندارد.

 

آیدین اسماعیلی – روجا اسپورت

پاسخی بگذارید