تاریخ: ۱۷:۴۶ :: ۱۳۹۷/۰۱/۱۹
آرمان حداد : تنها گیلانی فاتح هیمالیا هستم / فتح برودپیک با پرچم سپیدرو بخاطر مرحوم پدرم و هواداران

هیمالیانورد گیلانی گفت: صعود به قله برودپیک ۵۳ روز طول کشید و فتح این قله، مدالی معادل برنز جهانی دارد. آرمان حداد عصر امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در رشت با اشاره به کسب مدال برنز در سال ۹۶ اظهار کرد: پس از فتح قله ۸۰۴۷ برودپیک در کشور پاکستان که یکی از ۱۴ […]

هیمالیانورد گیلانی گفت: صعود به قله برودپیک ۵۳ روز طول کشید و فتح این قله، مدالی معادل برنز جهانی دارد.

آرمان حداد عصر امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در رشت با اشاره به کسب مدال برنز در سال ۹۶ اظهار کرد: پس از فتح قله ۸۰۴۷ برودپیک در کشور پاکستان که یکی از ۱۴ قله بالاتر از ۸ هزار متر جهان است، موفق شدم مدال برنز کسب کنم.

وی گفت: صعود به قله برودپیک بدون استفاده از کپسول اکسیژن اتفاق افتاد که تعداد کمی از کوهنوردان این توانایی را دارند. این صعود در ۵۳ روز اتفاق افتاد.

حداد با اشاره اهتزاز پرچم سپیدرود در قله برودپیک تصریح کرد: خیلی اهل فوتبال نیست لیکن به خاطر مرحوم پدرم عباس حداد که یکی از بازیکنان تیم سپیدرود از زمان تأسیس این تیم (سلامت بخش) بوده است و همین‌طور هواداران سپیدرود، پرچم این تیم را در فتح قله برودپیک با خود به همراه بردم.

تنها گیلانی تاریخ که موفق به فتح هیمالیا شده است در مورد هزینه‌های یک صعود بیان کرد: هزینه هر صعود به قله‌های بالای ۸ هزار متر، بین شصت‌تا صد میلیون تومان هزینه دربر دارد که سنگین است.

وی افزود: شورای شهر و شهرداری رشت از سال ۸۷ تاکنون، حامی و اسپانسر اصلی بنده بوده و اداره کل ورزش و جوانان نیز به‌صورت جزئی در برخی سال‌ها کمک‌هایی کرده است. مضاف بر این، در برخی سال‌ها اسپانسرهای جانبی نیز داشته‌ام.

حداد با اشاره به شش فتح مهم در سال ۹۶ گفت: صعود به چهار قله با ارتفاع بیش از ۸ هزار متر و دو قله با ارتفاع بیش از ۷ هزار متر بخشی از فتوح مهم من در سال ۹۶ می‌باشند.

تنها نماینده ایران برای فتح قله نپال تصریح کرد: برای فتح قله ۸۱۶۷ متری دوالاگیرى در نپال دعوت‌شده‌ام و امیدوارم فتح بزرگ دیگری در کارنامه‌ام بر جای بگذارم. اگر حمایت دائمی از ورزشکار وجود داشته باشد نیازی نیست درگیر اسپانسر و مسائل جانبی باشیم. تمرینات کوهنوردی سخت و طاقت‌فرسایند و تمرکز و قدرت بالایی را می‌طلبد.

حداد با اشاره به اینکه نحوه تمرینات و تغذیه در فتح قله‌های بالاتر از ۸ هزار متر متفاوت از سایر قله‌ها است اظهار کرد: در ارتفاعات بالا، کمبود اکسیژن باعث ایجاد اختلال در بدن می‌شود و مکانیزم بدن را تغییر می‌دهد، به همین دلیل نیاز است از مواد و تغذیه خود کوهنوردی استفاده شود.

پاسخی بگذارید